چرا فقط 21 میلیون بیت کوین برای استخراج وجود دارد؟

ساتوشی طراحی بیت‌ کوین را به شکلی انجام داده که تنها قابلیت استخراج ۲۱ میلیون بیت کوین ممکن است. به بیانی دیگر، در صورتی‌که تغییری ایجاد نشود، حتی یک بیت‌ کوین بیشتر از بیست و یک میلیون تولید نخواهد شد.

بیت‌ کوین نخستین دارایی غیر متمرکز دیجیتال در سرتاسر دنیا به‌ حساب می‌ آید که بیش از یک دهه از عرضه آن به بازار توسط ساتوشی ناکاموتو می‌ گذرد. ساتوشی با تلاش فراوان و تفکر منحصر به‌ فرد خود نسبت به شکل‌ گیری بیت کوین اقدام کرد و این طرز فکر به‌ قدری متفاوت و عمیق بود که امروزه و با گذشت نزدیک به ده سال از پیدایش بیت کوین، هنوز نیز نکات مبهمی در مورد آن وجود دارد که نیازمند پاسخ و شفاف‌ سازی هستند.

در این مطلب قصد داریم تا به نظریاتی که درباره این موضوع ارائه‌ شده است بپردازیم و سعی کنیم تا به شکلی به پاسخ این سؤال مهم برسیم.

دلیل انتخاب 21 میلیون بیت کوین برای استخراج

پاسخ به این سوال که چرا بیت‌ کوین به‌ صورت محدود در دسترس است با اطلاع از این مطلب که این محدودیت باعث جلوگیری از تورم خواهد شد تا حدود زیادی قابل‌ درک است. در حقیقت بیت‌ کوین به‌ عنوان پاداش بلاک استخراج می‌ شود و این بدین معنی است که قسمتی از بیت‌ کوین استخراج‌ شده به استخراج‌ کننده یا ماینر پرداخت خواهد شد و این روند به شکلی تنظیم شده که در هر دویست و ده هزار بلاک یا هر چهار سال یک‌ بار این پرداخت نصف شود که به این روند، هاوینگ بیت کوین گفته می‌ شود. 

در حال حاضر در ازای هر بلاک، 12.5 بیت‌ کوین به ماینرها پرداخت خواهد شد و این مقدار پس از ماه مه ۲۰۲۰ و رخ دادن هاوینگ بیت کوین به 6.25 بیت‌ کوین رسید. با نگاهی عمیق و دقیق به این رویه می‌ توان نتیجه‌ گیری کرد که این راه‌ حل جهت کنترل مقدار بیت‌ کوین عرضه‌ شده قابل‌ ستایش است. با این‌ وجود این راه‌ حل نیز هنوز دلیل محدودیت عرضه بیست و یک میلیون بیت‌کوین نامشخص است.

چرا فقط بیست و یک میلیون بیت کوین برای استخراج وجود دارد؟

استخراج 21 میلیون بیت کوین

می‌ توان به این شکل برداشت کرد که ساتوشی خواستار این بود که شباهت‌ هایی میان بیت‌ کوین و ارزهای بی‌ پشتوانه یا فیات وجود داشته باشد و آن را در تعداد استخراج بیت کوین جای دهد. در واقع یکی از مواردی که این ادعا را اثبات می‌ کند مکاتبات میان او و مایک هین، توسعه‌ دهنده نرم‌افزار است. در یکی از ایمیل‌ های رد و بدل شده میان این دو، ساتوشی عنوان کرده که طراحی تعداد بیت‌ کوین‌ های عرضه‌ شده و برنامه‌ توزیع آن‌ ها یک جمع‌ بندی تجربی بوده و انتخاب آن به‌ سختی انجام‌ گرفته است. 

در حقیقت، ساتوشی سعی دارد تا بعضی از شباهت‌ های میان بیت‌ کوین و ارزهای فیات را بیان کند. ساتوشی معتقد بوده که با همه‌ گیری بیت‌ کوین، ارزش آن به ازای هر واحد به شکل چشم‌ گیری افزایش خواهد یافت.

در سال‌ های گذشته، ایده‌ های بسیاری در مورد عدد بیست و یک میلیون ارائه‌ شده و هر کدام به این می‌ پردازند که آیا محاسبات یا معنی بخصوصی در این مورد وجود دارد یا نه. عده‌ای توضیحات ریاضی و منطقی را برای این عدد پیشنهاد دادند و عده‌ای نیز بر تصادفی بودن این عدد اعتقاد داشتند. آلن اِوارت، بنیان‌گذار استارتاپ فین‌ تکی، اعتقاد دارد که این محدودیت در تعداد بیت‌ کوین ها مفهومی است عمیق‌ تر از آنچه که به نظر می‌ آید و برای درک این محدودیت باید دیدی متفاوت‌ تر از حال حاضر خود داشته باشیم. برخی دیگر این تصور را دارند که نیازی به اینکه از راز این ۲۱ میلیون سر دربیاوریم ، نیست و تنها به این محدودیت اهمیت می‌ دهند، حال اینکه این محدودیت ۲۱ میلیون باشد یا ۲۰۰ میلیون.

استخراج 21 میلیون بیت کوین

جذابترین تئوری درباره 21 میلیون بیت کوین

جذاب‌ ترین تئوری مربوط است به یک توضیح منطقی و ریاضی که از طرف یکی از اعضای انجمن استیک اکسچنج (StackExchange) مطرح‌ شده است. بر اساس این توضیحات، تعداد بلاک‌ های هر چرخه را می‌ توان با ضرب‌ در عدد ۶ (تعداد بلاک‌ هایی که طی هر ساعت ساخته‌ می‌ شوند) و ضرب‌ در عدد ۲۴ (تعداد ساعات یک شبانه‌ روز) و ضرب‌ در ۳۶۵ (تعداد روزهای یک سال) و ضرب‌ در عدد ۴ (سال‌ های تداوم یک چرخه) به‌ دست آورد. نهایتاً جواب عدد ۲۱۰۲۴۰ به‌ دست خواهد آمد که با گرد کردن آن می‌ توان به دویست و ده هزار رسید. 

جدا از این مجموع باز پرداخت‌های بیت‌ کوین برای استخراج‌ کننده‌ ها از ابتدا و به ازای هر بلاک برابر است با 3.125+12.5+50+25+6.25 که عدد حاصل ۹۶.۸۷۵ است و با گرد کردن آن به عدد ۱۰۰ خواهیم رسید. در نتیجه حاصل‌ ضرب این دو عدد در هم عدد بیست و یک میلیون خواهد شد: 21000000=210000*100

استخراج 21 میلیون بیت کوین

استخراج بیت کوین با تعداد محدود

با توجه به مطالب بالا و مقالات پیشین سایت ارز پدیا قبل از آنکه توجیه کاملا منطقی برای تعداد مشخص بیت کوین ها و عدد 21 میلیون آورده شود، باید به مزیت این محدودیت یعنی عدم تورم اشاره کرد. با توجه به نوشته‌ های اولیه ساتوشی، می‌ توان به این مطلب پی برد که وی از همان ابتدا امکان تبدیل‌شدن بیت کوین به یک پول جهانی را پیش‌ بینی کرده بود و شاید تعداد مشخص بیت کوین، افساری برای تورم بی اندازه این ارز دیجیتال باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *